Costco Price Comparison…Paper Towels, Toilet Paper, Tissue

I was most looking forward to figuring out the unit price of paper towels and toilet paper when I started the Costco Price Comparisons several months ago. One thing I was most disappointed in, is that Costco no longer carries the “Select-a-Size” paper towels. As a result, while the overall cost is usually cheaper at Costco, I tend to purchase the Select-a-Size when Target has a gift card promotion going on, because each roll lasts a lot longer than the traditional rolls. Notice for the price per unit, I rounded an extra place. There is a big difference between one penny per sheet and one and a half pennies per sheet when you are buying several hundred sheets at a time! (In other words, $0.017 is not seventeen cents, it is one point seven pennies.)

The toilet paper is 2-3x cheaper at Costco than at the grocery store, especially the Charmin Ultra. Because there are so many different sized toilet paper packages in the stores, I compared them by square foot. Each toilet paper package should list the square footage on it. All you need to do to find the unit price is divide the price by the amount of square footage.

I also looked at flushable wipes and tissues. Both of which were much cheaper at Costco. I added in the Costco store brand (Kirkland) as comparison.

Follow the entire series! Join the Save Money, Live Joyfully Facebook Community!

Costco Price Comparison…Milk, Eggs, and Yogurt

Here is the Costco Price Comparisons for Milk, Eggs, and Yogurt. I also calculated out the price of Homemade Greek Yogurt to be $0.06/ounce when using Costco whole milk. The prices on most yogurts, eggs, and milk is cheaper at Costco, although there are often yogurt coupons that can result in inexpensive (or even free) yogurt at the grocery store. Milk is never on sale at the grocery stores here (our state has strict dairy laws), so Costco is the way to go if you are in the same boat.

Don’t forget that in addition to Costco/Grocery Store comparisons, you can look below at the second chart and find the price per ounce cost in case you would rather compare that way.

Check out the entire comparison here.
Want to follow the entire series? Join the Save Money, Live Joyfully Facebook Community.

Albertson’s “Double the Value” Coupons…Super Cheap Items

Albertson’s released another “Double the Value” coupon book last week. In last week’s ad/coupon match-ups, I didn’t see anything worthwhile. But, this week was a totally different story. Check out all these great deals! The Double the Value coupons will double the value of a manufacturer’s coupon, up to $1 on each coupon. Prices valid 9/14-9/20.

  • Spaghetti-Os…$0.67 each. Use coupon (9/11) $0.40/2. Use “Double the Value” coupon.
    • Final Price: $0.27 each when buy 2.
  • Emerald Nuts Breakfast on the Go Packs…$2.50 each. Use coupon (9/11) $1/1. Use “Double the Value” coupon.
    • Final Price: $0.50 each.
  •  Prego Pasta Sauce…$1.50 each. Use coupon (9/11) $0.75/2. Use “Double the Value” coupon.
    • Final Price: $0.75 each when you buy 2
  • Kellogg’s Fruit Snacks…$1.66 each. Use coupon $1/2, Use “Double the Value” coupon.
    • Final Price: $0.67 each when you buy 2.
  • Pace Salsa…$2.00 each. Use coupon $0.75/2. Use “Double the Value” coupon.
    • Final Price: $1.25 each when you buy 2.
  • Colgate Optic White Toothpaste…$3.50 each. Use coupon $1.50/1. Use “Double the Value” coupon.
    • Final Price: $0.50 each.
  • Keebler Cookies…$1.99 each. Use coupon $1/2. Use “Double the Value” coupon. 
    • Final Price: $0.99 each when you buy 2.
  • Nature Made Vitamins…Buy 1, Get 1 Free. Use $1/1 coupon. Use “Double the Value” coupon. 
    • Final Price: Buy 1, Get 1 Free plus $2 off.
  • Barilla Pasta Sauce…$3 each. Use coupon $1/1. Use “Double the Value” coupon. 
    • Final Price: $1.00 each.
  • Oral-B Satin Floss…$2.50 each. Use coupon $0.75/1. Use “Double the Value” coupon.
    • Final Price: $1.00 each.
  • Tide Powder 31-40 loads…$5.99 each. Use $2/1 coupon (9/11). Use “Double the Value” coupon. 
    • Final Price: $2.99 each.
  • Kikkoman Soy or Teriyaki Sauce…$1.79 each. Use $1/2 coupon. Use “Double the Value” coupon.
    • Final Price: $0.79 each when you buy 2.
  • Crest Toothpaste…$2.50 each. Use coupons $1/1. Use “Double the Value” coupon. 
    • Final Price: $0.50 each. 
  • DiGiorno Pizza…$5.50. Use coupon $1/1 (9/11). Use “Double the Value” coupon.
    • Final Price: $3.50 each.  
  • Pop-Tarts…$1.66 each. Use coupon $1/3. Use “Double the Value” coupon.. 
    • Final Price: $0.99 each when you buy 3.   

Weekly Menu-September 11-17, 2011

Homemade Honey Greek Yogurt with Fresh Peaches

I have a $55 budget again this week, since I was able to maintain last week’s $55 budget.
Breakfasts
Homemade Honey Greek Yogurt
Cinnamon Rolls and Fresh Fruit
Waffles and Fresh Fruit (x3)
Pancakes and Fresh Fruit
Bagels and Fruit

Lunches
Leftovers x 3
Out to Eat x 2
Mac and Cheese and Fruit 
Chicken Nuggets and Fruit

Dinners
Sunday 9/11
Carne Asada Nachos
Chips and Salsa
Steamed Artichokes

Monday 9/12
Pineapple Grilled Pork Chops
Rice Pilaf
Steamed Broccoli

Tuesday 9/13
Lasagna
Garlic Bread
Broccoli and Pine Nuts

Wednesday 9/14
Grilled Fish
Cilantro Lime Rice
Roasted Veggies

Thursday 9/15
Pepperoni Calzones
Green Salad

Friday 9/16
Black Bean Enchiladas
Green Salad

Saturday 9/17
Leftovers

Hungry For More? Join the Save Money, Live Joyfully Facebook Community!